KNIHY

ZAČÁTEK

Knihy jsou bohatstvím lidstva uchovaném a zhmotnělém na papíře. Máme je vyskládané v knihovnách, listujeme jimi, dotýkáme se jich, cítíme jejich vůni. Možná právě proto se masívně neprosadily čtečky, které pracují s virtuálními informacemi zapsanými na paměťovém médiu a displejem. Když se objevily na trhu, upoutaly na sebe všeobecnou pozornost. Spousta lidí si je pořídila. Zřetelně to bylo vidět v dopravních prostředcích. Vypadalo to, že klasické knihovny skončí na úbytě. Chvíli to tak trvalo, ale pak začaly čtečky mizet a opět se vracely poctivé papírové knihy. Ne, že by se čtečky úplně vytratily, ale je jich méně.

Když přijdu k někomu domů, instinktivně se dívám po knihovně, která dotváří charakter domácnosti a přispívá k jejímu duchu. Pokud je to možné a nevypadá to nezdvořile, tak rád proběhnu názvy na hřbetech. Pomáhá mi to utvořit si jasnější představu o lidech, kteří zde žijí. Dříve asi bylo knih v bytech víc, i když Češi stále patří k velmi zdatným čtenářům! Dneska je hodně domácností, kterým říkám “sterilní”. Bývají perfektně uklizené, nikde se nic nepovaluje, nic nevybočuje, působí to, jako by se byt sestával pouze z pár nezbytných věcí. Knihovna obvykle zcela chybí, maximálně na poličce leží kuchařka a tři, pět dalších knížek - spíš jako dekorace. To bývá často dokreslené sladěním všeho v moderních šedých tónech. Na mě takové domácnosti působí dost depresivně a cítím se tam nesvůj. Čím dříve mohu takové místo opustit, tím lépe! Ovšem každý jsme jiný a slovy klasika: “Proti gustu, žádný dišputát!”

Různé národy mají ke knihám a ke čtení různý vztah. Jak již jsem napsal, ve čtení jsme my Češi bezesporu na špici. Máme také vynikající síť knihoven, kde je možné si knihy půjčovat. Tak tomu zdaleka není ve světě všude! Je to dědictví, za něž můžeme být vděční. Co si budeme namlouvat, není možné si každou knihu koupit. To by bylo dost drahé a prakticky každý z nás naráží v
domácnosti na jisté prostorové limity.

V mnohých zemích, třeba v Africe, je to oproti nám se čtením a knihami dost bídné. Knihoven a knihkupectví je naprosté minimum, potkat někoho, kdo si čte knížku je vzácné, v domácnostech je knih jak šafránu. I v těchto částech světa jsou čtenáři, ale je jich žalostně málo.

Dříve se i u nás asi četlo víc, ale potom nastoupila televize a pak, není to tak dlouho, takřka nekonečné možnosti internetu. S tím ale nic nenaděláme. Mocná je síla pohyblivých obrázků, zvlášť, když jsou k dispozici kdykoliv a kdekoliv! Jejich nevýhoda je ta, že neponechávají žádný prostor pro fantazii. Šedé buňky mozkové při tom jen tak podřimují. Dobrá zpráva je, že přes všechno knihy stále žijí, neztratily své kouzlo a pravidelných čtenářů je u nás v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stále hodně, a to je dobře!

VLASTNÍ PUBLIKACE

DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ



KONTAKT:
RNDr. Richard Jan Hons
tel: 603 447 058
richard.hons@seznam.cz

ČLÁNKY NA RŮZNÁ TÉMATA
FOTOGRAFIE
GEOLOGIE A CHEMIE
MĚŘENÍ RADONU
PŘEDNÁŠKY